66 Cerci PES 2009
| Name | Cerci |
|---|---|
| Full Name | Alessio Cerci |
| ID | 8957 |
| Nationality | Italy |
| Club | Atalanta B.C. |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 180cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 11 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
70
Attack
40
Defence
73
Body Balance
71
Stamina
81
Top Speed
83
Acceleration
71
Response
77
Agility
78
Dribble Accuracy
83
Dribble Speed
66
Short Pass Accuracy
68
Short Pass Speed
69
Long Pass Accuracy
71
Long Pass Speed
68
Shot Accuracy
74
Shot Power
70
Shot Technique
61
Free Kick Accuracy
64
Swerve
67
Header
72
Jump
76
Technique
77
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
64
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Side
| Name | Cerci |
|---|---|
| Full Name | Alessio Cerci |
| ID | 8957 |
| Nationality | Italy |
| Club | Atalanta B.C. |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 180cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 11 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
