73 Cernea PES 2009
| Name | Cernea |
|---|---|
| ID | 36328 |
| Nationality | Romania |
| Club | Steaua Bucuresti |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 83kg |
| Shirt Number | 12 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
74
Defence
84
Body Balance
58
Stamina
62
Top Speed
65
Acceleration
79
Response
65
Agility
49
Dribble Accuracy
50
Dribble Speed
51
Short Pass Accuracy
55
Short Pass Speed
53
Long Pass Accuracy
60
Long Pass Speed
44
Shot Accuracy
77
Shot Power
42
Shot Technique
41
Free Kick Accuracy
42
Swerve
44
Header
76
Jump
45
Technique
59
Aggression
65
Mentality
76
GK Skills
65
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
| Name | Cernea |
|---|---|
| ID | 36328 |
| Nationality | Romania |
| Club | Steaua Bucuresti |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 83kg |
| Shirt Number | 12 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
