83 Cesc Fabregas PES 2009
| Name | Cesc Fabregas |
|---|---|
| Full Name | Cesc Fàbregas |
| ID | 7959 |
| Nationality | Spain |
| Club | North London |
| National Team | Spain |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 4 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
80
Attack
58
Defence
70
Body Balance
86
Stamina
78
Top Speed
76
Acceleration
83
Response
86
Agility
84
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
90
Short Pass Accuracy
86
Short Pass Speed
85
Long Pass Accuracy
80
Long Pass Speed
77
Shot Accuracy
80
Shot Power
79
Shot Technique
73
Free Kick Accuracy
78
Swerve
70
Header
73
Jump
87
Technique
78
Aggression
75
Mentality
50
GK Skills
95
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Tactical Dribbling
- Reaction
- Playmaking
- Passing
- Outside of the Boot
| Name | Cesc Fabregas |
|---|---|
| Full Name | Cesc Fàbregas |
| ID | 7959 |
| Nationality | Spain |
| Club | North London |
| National Team | Spain |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 4 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

