60 Chavez PES 2009
| Name | Chavez |
|---|---|
| Full Name | Cristian Manuel Chávez |
| ID | 37503 |
| Nationality | Argentina |
| Club | C.A. Boca Juniors |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 168cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 21 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
66
Attack
40
Defence
65
Body Balance
76
Stamina
72
Top Speed
75
Acceleration
68
Response
81
Agility
78
Dribble Accuracy
74
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
65
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
64
Long Pass Speed
70
Shot Accuracy
69
Shot Power
69
Shot Technique
72
Free Kick Accuracy
75
Swerve
60
Header
70
Jump
78
Technique
70
Aggression
60
Mentality
50
GK Skills
63
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
| Name | Chavez |
|---|---|
| Full Name | Cristian Manuel Chávez |
| ID | 37503 |
| Nationality | Argentina |
| Club | C.A. Boca Juniors |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 168cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 21 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
