80 Chiesa PES 2008
| Name | Chiesa |
|---|---|
| ID | 2195 |
| Nationality | Italy |
| Club | Siena |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 36 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 10 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
85
Attack
39
Defence
74
Body Balance
82
Stamina
83
Top Speed
83
Acceleration
84
Response
83
Agility
81
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
78
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
83
Long Pass Accuracy
85
Long Pass Speed
87
Shot Accuracy
83
Shot Power
89
Shot Technique
84
Free Kick Accuracy
85
Swerve
76
Header
76
Jump
84
Technique
86
Aggression
83
Mentality
50
GK Skills
77
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Reaction
- Scoring
- Defensive Positioning
- Shooting from Distance
- Side
| Name | Chiesa |
|---|---|
| ID | 2195 |
| Nationality | Italy |
| Club | Siena |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 36 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 10 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
