74 Christanval PES 2008
| Name | Christanval |
|---|---|
| ID | 885 |
| Nationality | France |
| Club | Fulham |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 189cm |
| Weight | 89kg |
| Shirt Number | 5 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
50
Attack
75
Defence
80
Body Balance
79
Stamina
75
Top Speed
74
Acceleration
65
Response
74
Agility
70
Dribble Accuracy
70
Dribble Speed
68
Short Pass Accuracy
63
Short Pass Speed
63
Long Pass Accuracy
65
Long Pass Speed
61
Shot Accuracy
71
Shot Power
65
Shot Technique
56
Free Kick Accuracy
55
Swerve
71
Header
85
Jump
66
Technique
58
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
63
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Christanval |
|---|---|
| ID | 885 |
| Nationality | France |
| Club | Fulham |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 189cm |
| Weight | 89kg |
| Shirt Number | 5 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
