62 Cleverley PES 2009
| Name | Cleverley |
|---|---|
| Full Name | Tom Cleverley |
| ID | 38593 |
| Nationality | England |
| Club | Manchester United |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 179cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 35 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
56
Attack
62
Defence
73
Body Balance
76
Stamina
75
Top Speed
70
Acceleration
72
Response
75
Agility
72
Dribble Accuracy
68
Dribble Speed
70
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
69
Long Pass Accuracy
74
Long Pass Speed
67
Shot Accuracy
72
Shot Power
69
Shot Technique
63
Free Kick Accuracy
65
Swerve
74
Header
73
Jump
72
Technique
68
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
68
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
| Name | Cleverley |
|---|---|
| Full Name | Tom Cleverley |
| ID | 38593 |
| Nationality | England |
| Club | Manchester United |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 179cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 35 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
