74 Codrea PES 2009
| Name | Codrea |
|---|---|
| ID | 3752 |
| Nationality | Romania |
| Club | A.C. Siena |
| National Team | Romania |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 174cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 5 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
72
Attack
67
Defence
72
Body Balance
79
Stamina
75
Top Speed
73
Acceleration
76
Response
75
Agility
76
Dribble Accuracy
72
Dribble Speed
80
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
81
Long Pass Accuracy
76
Long Pass Speed
69
Shot Accuracy
78
Shot Power
68
Shot Technique
74
Free Kick Accuracy
74
Swerve
70
Header
75
Jump
81
Technique
66
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
76
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Playmaking
| Name | Codrea |
|---|---|
| ID | 3752 |
| Nationality | Romania |
| Club | A.C. Siena |
| National Team | Romania |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 174cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 5 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

