75 Cornelisse PES 2010
| Name | Cornelisse |
|---|---|
| Full Name | Tim Cornelisse |
| ID | 6082 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | FC Utrecht |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 2 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
62
Attack
72
Defence
78
Body Balance
82
Stamina
78
Top Speed
77
Acceleration
75
Response
72
Agility
73
Dribble Accuracy
77
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
71
Short Pass Speed
73
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
58
Shot Accuracy
79
Shot Power
60
Shot Technique
70
Free Kick Accuracy
72
Swerve
70
Header
74
Jump
71
Technique
68
Aggression
74
Mentality
50
GK Skills
74
Team Work
6
Condition
Skills
- S13 Long Throw
| Name | Cornelisse |
|---|---|
| Full Name | Tim Cornelisse |
| ID | 6082 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | FC Utrecht |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 2 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
