69 Corsacoupe (Costacurta) PES 2008
| Name | Corsacoupe |
|---|---|
| Real Name | Costacurta |
| ID | 67687 |
| Real ID | 2151 |
| Nationality | Italy |
| Club | Masterleague Hide3 |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 14 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
59
Attack
86
Defence
79
Body Balance
72
Stamina
72
Top Speed
71
Acceleration
73
Response
65
Agility
73
Dribble Accuracy
62
Dribble Speed
77
Short Pass Accuracy
78
Short Pass Speed
80
Long Pass Accuracy
65
Long Pass Speed
61
Shot Accuracy
74
Shot Power
58
Shot Technique
56
Free Kick Accuracy
58
Swerve
75
Header
73
Jump
75
Technique
58
Aggression
74
Mentality
50
GK Skills
90
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Covering
- Defensive Control
| Name | Corsacoupe |
|---|---|
| Real Name | Costacurta |
| ID | 67687 |
| Real ID | 2151 |
| Nationality | Italy |
| Club | Masterleague Hide3 |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 14 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
