69 Corvia PES 2008
| Name | Corvia |
|---|---|
| Full Name | Daniele Corvia |
| ID | 6743 |
| Nationality | Italy |
| Club | Siena |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 9 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
72
Attack
35
Defence
79
Body Balance
77
Stamina
76
Top Speed
75
Acceleration
76
Response
74
Agility
70
Dribble Accuracy
70
Dribble Speed
68
Short Pass Accuracy
68
Short Pass Speed
64
Long Pass Accuracy
67
Long Pass Speed
74
Shot Accuracy
80
Shot Power
78
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
60
Swerve
77
Header
80
Jump
75
Technique
85
Aggression
71
Mentality
50
GK Skills
65
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Scoring
| Name | Corvia |
|---|---|
| Full Name | Daniele Corvia |
| ID | 6743 |
| Nationality | Italy |
| Club | Siena |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 9 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
