66 Costa PES 2009
| Name | Costa |
|---|---|
| Full Name | Andrea Costa |
| ID | 33669 |
| Nationality | Italy |
| Club | Reggina Calcio |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 182cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 3 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
66
Attack
64
Defence
75
Body Balance
77
Stamina
77
Top Speed
74
Acceleration
73
Response
73
Agility
73
Dribble Accuracy
76
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
68
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
58
Shot Accuracy
74
Shot Power
56
Shot Technique
56
Free Kick Accuracy
66
Swerve
64
Header
73
Jump
73
Technique
70
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
| Name | Costa |
|---|---|
| Full Name | Andrea Costa |
| ID | 33669 |
| Nationality | Italy |
| Club | Reggina Calcio |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 182cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 3 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
