75 Covic PES 2009
| Name | Covic |
|---|---|
| ID | 34139 |
| Nationality | Australia |
| Club | Free Agent |
| National Team | Australia |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 33 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 76kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
74
Defence
85
Body Balance
58
Stamina
63
Top Speed
65
Acceleration
82
Response
58
Agility
50
Dribble Accuracy
49
Dribble Speed
56
Short Pass Accuracy
51
Short Pass Speed
52
Long Pass Accuracy
60
Long Pass Speed
43
Shot Accuracy
79
Shot Power
44
Shot Technique
43
Free Kick Accuracy
44
Swerve
45
Header
75
Jump
46
Technique
62
Aggression
69
Mentality
79
GK Skills
67
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
| Name | Covic |
|---|---|
| ID | 34139 |
| Nationality | Australia |
| Club | Free Agent |
| National Team | Australia |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 33 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 76kg |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
