77 Criscito PES 2009
| Name | Criscito |
|---|---|
| Full Name | Domenico Criscito |
| ID | 36666 |
| Nationality | Italy |
| Club | Genoa CFC |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 183cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 4 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
56
Attack
76
Defence
75
Body Balance
81
Stamina
80
Top Speed
76
Acceleration
82
Response
75
Agility
74
Dribble Accuracy
77
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
76
Long Pass Speed
55
Shot Accuracy
73
Shot Power
57
Shot Technique
66
Free Kick Accuracy
72
Swerve
71
Header
78
Jump
74
Technique
62
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
72
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Covering
- Defensive Control
| Name | Criscito |
|---|---|
| Full Name | Domenico Criscito |
| ID | 36666 |
| Nationality | Italy |
| Club | Genoa CFC |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 183cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 4 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
