75 Cuartero PES 2008
| Name | Cuartero |
|---|---|
| ID | 7430 |
| Nationality | Spain |
| Club | Real Zaragoza |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 181cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 4 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
73
Attack
69
Defence
77
Body Balance
80
Stamina
75
Top Speed
72
Acceleration
70
Response
70
Agility
72
Dribble Accuracy
73
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
69
Short Pass Speed
83
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
65
Shot Accuracy
71
Shot Power
68
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
65
Swerve
70
Header
71
Jump
73
Technique
76
Aggression
75
Mentality
50
GK Skills
73
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Cuartero |
|---|---|
| ID | 7430 |
| Nationality | Spain |
| Club | Real Zaragoza |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 181cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 4 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
