78 Curtis Davies PES 2008
| Name | Curtis Davies |
|---|---|
| Full Name | Curtis Davies |
| ID | 33266 |
| Nationality | England |
| Club | Aston Villa |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 42 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
55
Attack
77
Defence
85
Body Balance
80
Stamina
80
Top Speed
77
Acceleration
76
Response
75
Agility
69
Dribble Accuracy
66
Dribble Speed
70
Short Pass Accuracy
70
Short Pass Speed
68
Long Pass Accuracy
68
Long Pass Speed
55
Shot Accuracy
75
Shot Power
59
Shot Technique
56
Free Kick Accuracy
54
Swerve
74
Header
77
Jump
71
Technique
65
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
69
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Curtis Davies |
|---|---|
| Full Name | Curtis Davies |
| ID | 33266 |
| Nationality | England |
| Club | Aston Villa |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 42 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
