77 Da Silva PES 2008
| Name | Da Silva |
|---|---|
| ID | 1700 |
| Nationality | Paraguay |
| Club | Free Agent |
| National Team | Paraguay |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 181cm |
| Weight | 87kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
63
Attack
78
Defence
83
Body Balance
80
Stamina
83
Top Speed
79
Acceleration
76
Response
75
Agility
71
Dribble Accuracy
73
Dribble Speed
65
Short Pass Accuracy
62
Short Pass Speed
72
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
65
Shot Accuracy
73
Shot Power
60
Shot Technique
59
Free Kick Accuracy
61
Swerve
80
Header
84
Jump
70
Technique
65
Aggression
63
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Marking
- Covering
| Name | Da Silva |
|---|---|
| ID | 1700 |
| Nationality | Paraguay |
| Club | Free Agent |
| National Team | Paraguay |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 181cm |
| Weight | 87kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
