85 Dairsell (Desailly) PES 2009
| Name | Dairsell |
|---|---|
| Real Name | Desailly |
| ID | 66411 |
| Real ID | 875 |
| Nationality | France |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 85kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
60
Attack
92
Defence
95
Body Balance
83
Stamina
76
Top Speed
73
Acceleration
90
Response
72
Agility
73
Dribble Accuracy
70
Dribble Speed
80
Short Pass Accuracy
90
Short Pass Speed
76
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
86
Shot Power
69
Shot Technique
63
Free Kick Accuracy
55
Swerve
90
Header
80
Jump
78
Technique
60
Aggression
88
Mentality
50
GK Skills
86
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Marking
| Name | Dairsell |
|---|---|
| Real Name | Desailly |
| ID | 66411 |
| Real ID | 875 |
| Nationality | France |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 85kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players