66 Daniel Carrico PES 2009
| Name | Daniel Carrico |
|---|---|
| Full Name | Daniel Carriço |
| ID | 38463 |
| Nationality | Portugal |
| Club | Sporting |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 3 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
55
Attack
70
Defence
74
Body Balance
72
Stamina
73
Top Speed
75
Acceleration
75
Response
76
Agility
67
Dribble Accuracy
70
Dribble Speed
68
Short Pass Accuracy
67
Short Pass Speed
67
Long Pass Accuracy
65
Long Pass Speed
59
Shot Accuracy
73
Shot Power
56
Shot Technique
56
Free Kick Accuracy
52
Swerve
68
Header
77
Jump
68
Technique
60
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
64
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
| Name | Daniel Carrico |
|---|---|
| Full Name | Daniel Carriço |
| ID | 38463 |
| Nationality | Portugal |
| Club | Sporting |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 3 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
