72 Danny Murphy PES 2009
| Name | Danny Murphy |
|---|---|
| ID | 1916 |
| Nationality | England |
| Club | West London White |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 13 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
71
Attack
64
Defence
73
Body Balance
80
Stamina
72
Top Speed
74
Acceleration
76
Response
76
Agility
84
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
81
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
82
Long Pass Accuracy
78
Long Pass Speed
77
Shot Accuracy
77
Shot Power
71
Shot Technique
83
Free Kick Accuracy
87
Swerve
63
Header
70
Jump
81
Technique
76
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
80
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Reaction
- Passing
- Penalties
- One-Touch Pass
- Outside of the Boot
| Name | Danny Murphy |
|---|---|
| ID | 1916 |
| Nationality | England |
| Club | West London White |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 13 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
