59 de Jong PES 2010
| Name | de Jong |
|---|---|
| Full Name | Luuk de Jong |
| ID | 38491 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | FC Twente |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 20 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
68
Attack
30
Defence
77
Body Balance
70
Stamina
75
Top Speed
70
Acceleration
72
Response
65
Agility
68
Dribble Accuracy
62
Dribble Speed
60
Short Pass Accuracy
63
Short Pass Speed
56
Long Pass Accuracy
65
Long Pass Speed
70
Shot Accuracy
72
Shot Power
70
Shot Technique
63
Free Kick Accuracy
55
Swerve
75
Header
73
Jump
72
Technique
78
Aggression
63
Mentality
50
GK Skills
65
Team Work
4
Condition
Skills
| Name | de Jong |
|---|---|
| Full Name | Luuk de Jong |
| ID | 38491 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | FC Twente |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 20 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
