76 de Rosa PES 2008
| Name | de Rosa |
|---|---|
| ID | 8986 |
| Nationality | Italy |
| Club | Genoa |
| National Team | None |
| Position | SWP |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 34 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 25 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
55
Attack
83
Defence
83
Body Balance
68
Stamina
80
Top Speed
67
Acceleration
79
Response
68
Agility
70
Dribble Accuracy
65
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
69
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
70
Long Pass Speed
59
Shot Accuracy
80
Shot Power
62
Shot Technique
57
Free Kick Accuracy
57
Swerve
83
Header
76
Jump
73
Technique
55
Aggression
74
Mentality
50
GK Skills
80
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Covering
| Name | de Rosa |
|---|---|
| ID | 8986 |
| Nationality | Italy |
| Club | Genoa |
| National Team | None |
| Position | SWP |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 34 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 25 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
