84 de Sanctis PES 2010
| Name | de Sanctis |
|---|---|
| Full Name | Morgan De Sanctis |
| ID | 4398 |
| Nationality | Italy |
| Club | S.S.C. Napoli |
| National Team | Italy |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 190cm |
| Weight | 86kg |
| Shirt Number | 26 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
85
Defence
88
Body Balance
62
Stamina
64
Top Speed
66
Acceleration
88
Response
80
Agility
51
Dribble Accuracy
58
Dribble Speed
50
Short Pass Accuracy
60
Short Pass Speed
65
Long Pass Accuracy
60
Long Pass Speed
44
Shot Accuracy
79
Shot Power
40
Shot Technique
41
Free Kick Accuracy
44
Swerve
46
Header
83
Jump
52
Technique
56
Aggression
68
Mentality
85
GK Skills
66
Team Work
6
Condition
Skills
| Name | de Sanctis |
|---|---|
| Full Name | Morgan De Sanctis |
| ID | 4398 |
| Nationality | Italy |
| Club | S.S.C. Napoli |
| National Team | Italy |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 190cm |
| Weight | 86kg |
| Shirt Number | 26 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

