79 Degen PES 2008
| Name | Degen |
|---|---|
| Full Name | Philipp Degen |
| ID | 30836 |
| Nationality | Switzerland |
| Club | Free Agent |
| National Team | Switzerland |
| Position | SB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 81kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
72
Attack
63
Defence
83
Body Balance
84
Stamina
82
Top Speed
80
Acceleration
69
Response
76
Agility
77
Dribble Accuracy
80
Dribble Speed
67
Short Pass Accuracy
71
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
77
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
82
Shot Power
62
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
63
Swerve
75
Header
73
Jump
75
Technique
78
Aggression
71
Mentality
50
GK Skills
74
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Degen |
|---|---|
| Full Name | Philipp Degen |
| ID | 30836 |
| Nationality | Switzerland |
| Club | Free Agent |
| National Team | Switzerland |
| Position | SB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 81kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
