75 del Nero PES 2008
| Name | del Nero |
|---|---|
| ID | 4349 |
| Nationality | Italy |
| Club | Lazio |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Left |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 187cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 81 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
74
Attack
45
Defence
73
Body Balance
82
Stamina
78
Top Speed
75
Acceleration
75
Response
82
Agility
82
Dribble Accuracy
85
Dribble Speed
76
Short Pass Accuracy
80
Short Pass Speed
77
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
72
Shot Accuracy
76
Shot Power
73
Shot Technique
72
Free Kick Accuracy
73
Swerve
75
Header
76
Jump
82
Technique
83
Aggression
67
Mentality
50
GK Skills
69
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Side
| Name | del Nero |
|---|---|
| ID | 4349 |
| Nationality | Italy |
| Club | Lazio |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Left |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 187cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 81 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
