72 Demar Phillips PES 2009
| Name | Demar Phillips |
|---|---|
| ID | 38110 |
| Nationality | Jamaica |
| Club | The Potteries |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 168cm |
| Weight | 60kg |
| Shirt Number | 27 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
70
Attack
40
Defence
66
Body Balance
76
Stamina
80
Top Speed
78
Acceleration
68
Response
80
Agility
79
Dribble Accuracy
77
Dribble Speed
78
Short Pass Accuracy
74
Short Pass Speed
77
Long Pass Accuracy
69
Long Pass Speed
66
Shot Accuracy
77
Shot Power
72
Shot Technique
72
Free Kick Accuracy
73
Swerve
64
Header
74
Jump
80
Technique
71
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
65
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
| Name | Demar Phillips |
|---|---|
| ID | 38110 |
| Nationality | Jamaica |
| Club | The Potteries |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 168cm |
| Weight | 60kg |
| Shirt Number | 27 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
