67 Di Gennaro PES 2009
| Name | Di Gennaro |
|---|---|
| Full Name | Davide Di Gennaro |
| ID | 38061 |
| Nationality | Italy |
| Club | Reggina Calcio |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 181cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 88 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
71
Attack
40
Defence
67
Body Balance
75
Stamina
78
Top Speed
76
Acceleration
72
Response
78
Agility
78
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
82
Long Pass Accuracy
78
Long Pass Speed
65
Shot Accuracy
73
Shot Power
64
Shot Technique
74
Free Kick Accuracy
78
Swerve
66
Header
69
Jump
80
Technique
75
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Side
- Outside of the Boot
| Name | Di Gennaro |
|---|---|
| Full Name | Davide Di Gennaro |
| ID | 38061 |
| Nationality | Italy |
| Club | Reggina Calcio |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 181cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 88 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
