80 Di Natale PES 2009
| Name | Di Natale |
|---|---|
| Full Name | Antonio Di Natale |
| ID | 4598 |
| Nationality | Italy |
| Club | Udinese Calcio |
| National Team | Italy |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 10 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
87
Attack
40
Defence
71
Body Balance
79
Stamina
86
Top Speed
89
Acceleration
82
Response
86
Agility
85
Dribble Accuracy
88
Dribble Speed
84
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
84
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
82
Shot Accuracy
77
Shot Power
88
Shot Technique
78
Free Kick Accuracy
84
Swerve
75
Header
76
Jump
87
Technique
85
Aggression
76
Mentality
50
GK Skills
83
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Tactical Dribbling
- Reaction
- Passing
- Side
- One-Touch Pass
- Outside of the Boot
| Name | Di Natale |
|---|---|
| Full Name | Antonio Di Natale |
| ID | 4598 |
| Nationality | Italy |
| Club | Udinese Calcio |
| National Team | Italy |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 10 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

