68 Diakité PES 2008
| Name | Diakité |
|---|---|
| Full Name | Modibo Diakité |
| ID | 34939 |
| Nationality | France |
| Club | Lazio |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 192cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 15 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
52
Attack
67
Defence
79
Body Balance
76
Stamina
75
Top Speed
73
Acceleration
69
Response
73
Agility
67
Dribble Accuracy
68
Dribble Speed
68
Short Pass Accuracy
65
Short Pass Speed
64
Long Pass Accuracy
68
Long Pass Speed
52
Shot Accuracy
71
Shot Power
56
Shot Technique
57
Free Kick Accuracy
61
Swerve
68
Header
78
Jump
66
Technique
56
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
65
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Diakité |
|---|---|
| Full Name | Modibo Diakité |
| ID | 34939 |
| Nationality | France |
| Club | Lazio |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 192cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 15 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
