80 Diego Lopez PES 2010
| Name | Diego Lopez |
|---|---|
| Full Name | Diego López Rodríguez |
| ID | 9308 |
| Nationality | Spain |
| Club | Villarreal C.F. |
| National Team | Spain |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 196cm |
| Weight | 88kg |
| Shirt Number | 13 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
86
Defence
83
Body Balance
57
Stamina
66
Top Speed
75
Acceleration
85
Response
73
Agility
52
Dribble Accuracy
50
Dribble Speed
56
Short Pass Accuracy
56
Short Pass Speed
64
Long Pass Accuracy
63
Long Pass Speed
40
Shot Accuracy
81
Shot Power
43
Shot Technique
42
Free Kick Accuracy
42
Swerve
43
Header
78
Jump
55
Technique
69
Aggression
70
Mentality
84
GK Skills
75
Team Work
5
Condition
Skills
| Name | Diego Lopez |
|---|---|
| Full Name | Diego López Rodríguez |
| ID | 9308 |
| Nationality | Spain |
| Club | Villarreal C.F. |
| National Team | Spain |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 196cm |
| Weight | 88kg |
| Shirt Number | 13 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

