88 Diego PES 2010
| Name | Diego |
|---|---|
| ID | 5002 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 28 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
84
Attack
48
Defence
83
Body Balance
84
Stamina
78
Top Speed
82
Acceleration
73
Response
85
Agility
93
Dribble Accuracy
80
Dribble Speed
91
Short Pass Accuracy
77
Short Pass Speed
86
Long Pass Accuracy
79
Long Pass Speed
83
Shot Accuracy
79
Shot Power
79
Shot Technique
87
Free Kick Accuracy
85
Swerve
63
Header
72
Jump
93
Technique
75
Aggression
70
Mentality
50
GK Skills
73
Team Work
4
Condition
Skills
- S02 Passer
- S06 Outside Curve
- S18 Cross Over Turn
- S20 Scooping
- P20 Talisman
- Dribbling
- Tactical Dribbling
| Name | Diego |
|---|---|
| ID | 5002 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 28 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
