80 Distin PES 2008
| Name | Distin |
|---|---|
| Full Name | Sylvain Distin |
| ID | 2052 |
| Nationality | France |
| Club | Pompy |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 193cm |
| Weight | 92kg |
| Shirt Number | 15 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
60
Attack
77
Defence
90
Body Balance
78
Stamina
82
Top Speed
72
Acceleration
76
Response
69
Agility
71
Dribble Accuracy
74
Dribble Speed
67
Short Pass Accuracy
69
Short Pass Speed
71
Long Pass Accuracy
65
Long Pass Speed
66
Shot Accuracy
76
Shot Power
63
Shot Technique
55
Free Kick Accuracy
50
Swerve
85
Header
78
Jump
67
Technique
70
Aggression
74
Mentality
50
GK Skills
72
Team Work
7
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Long Throw
| Name | Distin |
|---|---|
| Full Name | Sylvain Distin |
| ID | 2052 |
| Nationality | France |
| Club | Pompy |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 193cm |
| Weight | 92kg |
| Shirt Number | 15 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
