69 Djourou PES 2009
| Name | Djourou |
|---|---|
| Full Name | Johan Djourou |
| ID | 9602 |
| Nationality | Switzerland |
| Club | North London |
| National Team | Switzerland |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 191cm |
| Weight | 83kg |
| Shirt Number | 20 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
60
Attack
73
Defence
81
Body Balance
76
Stamina
77
Top Speed
76
Acceleration
74
Response
72
Agility
74
Dribble Accuracy
70
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
75
Shot Power
63
Shot Technique
68
Free Kick Accuracy
70
Swerve
70
Header
80
Jump
76
Technique
65
Aggression
64
Mentality
50
GK Skills
68
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
| Name | Djourou |
|---|---|
| Full Name | Johan Djourou |
| ID | 9602 |
| Nationality | Switzerland |
| Club | North London |
| National Team | Switzerland |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 191cm |
| Weight | 83kg |
| Shirt Number | 20 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

