70 Douglao PES 2009
| Name | Douglao |
|---|---|
| ID | 38446 |
| Nationality | Brazil |
| Club | FC Nantes |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 193cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 3 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
53
Attack
71
Defence
85
Body Balance
73
Stamina
76
Top Speed
70
Acceleration
70
Response
68
Agility
73
Dribble Accuracy
68
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
70
Short Pass Speed
72
Long Pass Accuracy
70
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
83
Shot Power
59
Shot Technique
62
Free Kick Accuracy
57
Swerve
75
Header
73
Jump
73
Technique
65
Aggression
64
Mentality
50
GK Skills
63
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
| Name | Douglao |
|---|---|
| ID | 38446 |
| Nationality | Brazil |
| Club | FC Nantes |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 193cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 3 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
