77 Douglas Costa PES 2010
| Name | Douglas Costa |
|---|---|
| Full Name | Douglas Costa |
| ID | 40850 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Shakhtar Donetsk |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 170cm |
| Weight | 65kg |
| Shirt Number | 20 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
72
Attack
38
Defence
72
Body Balance
77
Stamina
83
Top Speed
85
Acceleration
72
Response
86
Agility
83
Dribble Accuracy
85
Dribble Speed
79
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
78
Long Pass Accuracy
77
Long Pass Speed
70
Shot Accuracy
77
Shot Power
72
Shot Technique
77
Free Kick Accuracy
80
Swerve
65
Header
72
Jump
85
Technique
75
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
65
Team Work
4
Condition
Skills
- S06 Outside Curve
- S14 Quick Turn
- Dribbling
- Tactical Dribbling
| Name | Douglas Costa |
|---|---|
| Full Name | Douglas Costa |
| ID | 40850 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Shakhtar Donetsk |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 170cm |
| Weight | 65kg |
| Shirt Number | 20 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
