63 Eder PES 2008
| Name | Eder |
|---|---|
| Full Name | Éder |
| ID | 33759 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Empoli FC |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 179cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 17 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
70
Attack
30
Defence
68
Body Balance
81
Stamina
75
Top Speed
83
Acceleration
70
Response
78
Agility
74
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
67
Short Pass Accuracy
66
Short Pass Speed
65
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
73
Shot Accuracy
74
Shot Power
75
Shot Technique
65
Free Kick Accuracy
64
Swerve
77
Header
77
Jump
74
Technique
82
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
62
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Eder |
|---|---|
| Full Name | Éder |
| ID | 33759 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Empoli FC |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 179cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 17 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
