90 Efervoltz (Effenberg) PES 2009
| Name | Efervoltz |
|---|---|
| Real Name | Effenberg |
| ID | 67767 |
| Real ID | 2231 |
| Nationality | Germany |
| Club | Hungary |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 186cm |
| Weight | 85kg |
| Shirt Number | 869 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
84
Attack
60
Defence
90
Body Balance
82
Stamina
74
Top Speed
74
Acceleration
81
Response
73
Agility
82
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
90
Short Pass Accuracy
89
Short Pass Speed
93
Long Pass Accuracy
90
Long Pass Speed
76
Shot Accuracy
90
Shot Power
74
Shot Technique
85
Free Kick Accuracy
90
Swerve
70
Header
73
Jump
91
Technique
75
Aggression
93
Mentality
50
GK Skills
78
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Playmaking
- Centre
- Outside of the Boot
| Name | Efervoltz |
|---|---|
| Real Name | Effenberg |
| ID | 67767 |
| Real ID | 2231 |
| Nationality | Germany |
| Club | Hungary |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 186cm |
| Weight | 85kg |
| Shirt Number | 869 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
