64 Ekobo PES 2008
| Name | Ekobo |
|---|---|
| ID | 37062 |
| Nationality | Cameroon |
| Club | RC Strasbourg |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 4 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
55
Attack
70
Defence
82
Body Balance
76
Stamina
81
Top Speed
73
Acceleration
70
Response
73
Agility
66
Dribble Accuracy
65
Dribble Speed
69
Short Pass Accuracy
69
Short Pass Speed
70
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
60
Shot Accuracy
73
Shot Power
56
Shot Technique
63
Free Kick Accuracy
63
Swerve
77
Header
78
Jump
73
Technique
64
Aggression
70
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Ekobo |
|---|---|
| ID | 37062 |
| Nationality | Cameroon |
| Club | RC Strasbourg |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 4 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
