79 Emanuelson PES 2009
| Name | Emanuelson |
|---|---|
| Full Name | Urby Emanuelson |
| ID | 30057 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Ajax |
| National Team | Netherlands |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 176cm |
| Weight | 68kg |
| Shirt Number | 8 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
72
Attack
60
Defence
72
Body Balance
87
Stamina
84
Top Speed
84
Acceleration
78
Response
86
Agility
82
Dribble Accuracy
86
Dribble Speed
80
Short Pass Accuracy
77
Short Pass Speed
82
Long Pass Accuracy
79
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
78
Shot Power
64
Shot Technique
75
Free Kick Accuracy
75
Swerve
74
Header
79
Jump
83
Technique
76
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
69
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Side
| Name | Emanuelson |
|---|---|
| Full Name | Urby Emanuelson |
| ID | 30057 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Ajax |
| National Team | Netherlands |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 176cm |
| Weight | 68kg |
| Shirt Number | 8 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

