59 Essola PES 2009
| Name | Essola |
|---|---|
| ID | 7755 |
| Nationality | Cameroon |
| Club | Free Agent |
| National Team | Cameroon |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 70kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
62
Attack
65
Defence
67
Body Balance
76
Stamina
80
Top Speed
84
Acceleration
74
Response
80
Agility
69
Dribble Accuracy
70
Dribble Speed
65
Short Pass Accuracy
71
Short Pass Speed
64
Long Pass Accuracy
68
Long Pass Speed
58
Shot Accuracy
68
Shot Power
59
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
64
Swerve
71
Header
78
Jump
78
Technique
65
Aggression
69
Mentality
50
GK Skills
68
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
| Name | Essola |
|---|---|
| ID | 7755 |
| Nationality | Cameroon |
| Club | Free Agent |
| National Team | Cameroon |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 70kg |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
