68 Evans PES 2009
| Name | Evans |
|---|---|
| Full Name | Jonny Evans |
| ID | 35505 |
| Nationality | Northern Ireland |
| Club | Manchester United |
| National Team | Northern Ireland |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 187cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 23 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
56
Attack
78
Defence
81
Body Balance
77
Stamina
72
Top Speed
70
Acceleration
74
Response
68
Agility
66
Dribble Accuracy
68
Dribble Speed
64
Short Pass Accuracy
69
Short Pass Speed
70
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
52
Shot Accuracy
71
Shot Power
53
Shot Technique
54
Free Kick Accuracy
56
Swerve
75
Header
75
Jump
62
Technique
54
Aggression
63
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Long Throw
| Name | Evans |
|---|---|
| Full Name | Jonny Evans |
| ID | 35505 |
| Nationality | Northern Ireland |
| Club | Manchester United |
| National Team | Northern Ireland |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 187cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 23 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

