66 F. Franceschini PES 2009
| Name | F. Franceschini |
|---|---|
| ID | 38074 |
| Nationality | Italy |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 75kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
49
Attack
68
Defence
76
Body Balance
77
Stamina
74
Top Speed
74
Acceleration
73
Response
71
Agility
66
Dribble Accuracy
63
Dribble Speed
67
Short Pass Accuracy
65
Short Pass Speed
66
Long Pass Accuracy
66
Long Pass Speed
54
Shot Accuracy
73
Shot Power
55
Shot Technique
54
Free Kick Accuracy
50
Swerve
73
Header
74
Jump
66
Technique
55
Aggression
63
Mentality
50
GK Skills
65
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
| Name | F. Franceschini |
|---|---|
| ID | 38074 |
| Nationality | Italy |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 75kg |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players