74 Falcao PES 2009
| Name | Falcao |
|---|---|
| Full Name | Radamel Falcao |
| ID | 31044 |
| Nationality | Colombia |
| Club | River Plate |
| National Team | Colombia |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 177cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 9 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
75
Attack
38
Defence
75
Body Balance
77
Stamina
80
Top Speed
82
Acceleration
83
Response
84
Agility
81
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
79
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
77
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
79
Shot Accuracy
75
Shot Power
76
Shot Technique
68
Free Kick Accuracy
70
Swerve
75
Header
80
Jump
84
Technique
78
Aggression
63
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
| Name | Falcao |
|---|---|
| Full Name | Radamel Falcao |
| ID | 31044 |
| Nationality | Colombia |
| Club | River Plate |
| National Team | Colombia |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 177cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 9 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

