72 Favalli PES 2009
| Name | Favalli |
|---|---|
| ID | 2165 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.C. Milan |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 36 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 182cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 19 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
62
Attack
78
Defence
79
Body Balance
77
Stamina
70
Top Speed
68
Acceleration
77
Response
73
Agility
70
Dribble Accuracy
71
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
69
Short Pass Speed
76
Long Pass Accuracy
70
Long Pass Speed
60
Shot Accuracy
74
Shot Power
60
Shot Technique
62
Free Kick Accuracy
66
Swerve
78
Header
75
Jump
73
Technique
65
Aggression
78
Mentality
50
GK Skills
88
Team Work
7
Condition / Fitness
Skills
- Covering
| Name | Favalli |
|---|---|
| ID | 2165 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.C. Milan |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 36 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 182cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 19 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
