84 Felipe Melo PES 2010
| Name | Felipe Melo |
|---|---|
| Full Name | Felipe Melo |
| ID | 7084 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | Brazil |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 4 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
75
Attack
71
Defence
88
Body Balance
82
Stamina
82
Top Speed
76
Acceleration
82
Response
73
Agility
82
Dribble Accuracy
81
Dribble Speed
84
Short Pass Accuracy
88
Short Pass Speed
82
Long Pass Accuracy
86
Long Pass Speed
73
Shot Accuracy
87
Shot Power
76
Shot Technique
72
Free Kick Accuracy
66
Swerve
77
Header
85
Jump
84
Technique
70
Aggression
70
Mentality
50
GK Skills
72
Team Work
4
Condition
Skills
- S06 Outside Curve
- S07 Man Marking
- S08 Slide Tackle
- P14 Enforcer
- Centre
| Name | Felipe Melo |
|---|---|
| Full Name | Felipe Melo |
| ID | 7084 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | Brazil |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 4 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

