70 Fenorra (Ferrara) PES 2008
| Name | Fenorra |
|---|---|
| Real Name | Ferrara |
| ID | 67676 |
| Real ID | 2140 |
| Nationality | Italy |
| Club | Free Agent |
| National Team | Classic Italy |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 75kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
58
Attack
88
Defence
83
Body Balance
68
Stamina
70
Top Speed
67
Acceleration
75
Response
65
Agility
68
Dribble Accuracy
72
Dribble Speed
67
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
65
Shot Accuracy
77
Shot Power
71
Shot Technique
62
Free Kick Accuracy
60
Swerve
84
Header
82
Jump
72
Technique
56
Aggression
85
Mentality
50
GK Skills
86
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Covering
- Defensive Control
| Name | Fenorra |
|---|---|
| Real Name | Ferrara |
| ID | 67676 |
| Real ID | 2140 |
| Nationality | Italy |
| Club | Free Agent |
| National Team | Classic Italy |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 75kg |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
