81 Fernandão PES 2008
| Name | Fernandão |
|---|---|
| ID | 2577 |
| Nationality | Brazil |
| Club | SC Internacional |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 190cm |
| Weight | 85kg |
| Shirt Number | 9 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
82
Attack
40
Defence
84
Body Balance
74
Stamina
77
Top Speed
72
Acceleration
74
Response
73
Agility
83
Dribble Accuracy
74
Dribble Speed
74
Short Pass Accuracy
74
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
70
Long Pass Speed
80
Shot Accuracy
89
Shot Power
75
Shot Technique
83
Free Kick Accuracy
72
Swerve
82
Header
77
Jump
83
Technique
72
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Shooting from Distance
| Name | Fernandão |
|---|---|
| ID | 2577 |
| Nationality | Brazil |
| Club | SC Internacional |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 190cm |
| Weight | 85kg |
| Shirt Number | 9 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
