66 Fontaine PES 2009
| Name | Fontaine |
|---|---|
| Full Name | Jean-Pascal Fontaine |
| ID | 38539 |
| Nationality | France |
| Club | Havre Athletic Club |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 8 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
67
Attack
47
Defence
74
Body Balance
76
Stamina
81
Top Speed
77
Acceleration
72
Response
77
Agility
79
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
67
Short Pass Accuracy
65
Short Pass Speed
65
Long Pass Accuracy
68
Long Pass Speed
66
Shot Accuracy
73
Shot Power
68
Shot Technique
64
Free Kick Accuracy
65
Swerve
68
Header
72
Jump
78
Technique
69
Aggression
67
Mentality
50
GK Skills
68
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
| Name | Fontaine |
|---|---|
| Full Name | Jean-Pascal Fontaine |
| ID | 38539 |
| Nationality | France |
| Club | Havre Athletic Club |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 8 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
