70 Forster PES 2009
| Name | Forster |
|---|---|
| Full Name | Fraser Forster |
| ID | 36768 |
| Nationality | England |
| Club | Tyneside |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 34 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
67
Defence
77
Body Balance
56
Stamina
63
Top Speed
66
Acceleration
79
Response
62
Agility
50
Dribble Accuracy
53
Dribble Speed
50
Short Pass Accuracy
52
Short Pass Speed
53
Long Pass Accuracy
61
Long Pass Speed
43
Shot Accuracy
77
Shot Power
44
Shot Technique
42
Free Kick Accuracy
40
Swerve
45
Header
79
Jump
49
Technique
58
Aggression
62
Mentality
73
GK Skills
58
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
| Name | Forster |
|---|---|
| Full Name | Fraser Forster |
| ID | 36768 |
| Nationality | England |
| Club | Tyneside |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 34 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
