74 Franceschini PES 2010
| Name | Franceschini |
|---|---|
| ID | 4369 |
| Nationality | Italy |
| Club | U.C. Sampdoria |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 33 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 178cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 19 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
74
Attack
61
Defence
77
Body Balance
80
Stamina
78
Top Speed
78
Acceleration
77
Response
77
Agility
77
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
78
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
78
Long Pass Speed
70
Shot Accuracy
79
Shot Power
70
Shot Technique
71
Free Kick Accuracy
73
Swerve
77
Header
76
Jump
75
Technique
78
Aggression
76
Mentality
50
GK Skills
86
Team Work
6
Condition
Skills
- S01 Reaction
| Name | Franceschini |
|---|---|
| ID | 4369 |
| Nationality | Italy |
| Club | U.C. Sampdoria |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 33 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 178cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 19 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
